• Kiedy powinno się korzystać z outsourcingu finansowego?

Osoby rozpoczynające przygodę z własną działalnością gospodarczą często stają przed dylematem, jak poradzić sobie z księgowością w swojej firmie. Jednak dylemat ten dotyczy również właścicieli już prężnie działających przedsiębiorstw, którzy szukają opcji na poprawę  metod zarządzania finansami lub po prostu poszukują oszczędności. Kiedy jest najlepsza pora na to, by zdecydować się na outsourcing procesów księgowych?

Początki firmy

Zakładając swoją pierwszą, niewielką firmę wiele osób decyduje się na prowadzenie księgowości na własną rękę. Dzięki temu oszczędzają one na opłatach dla biura księgowego i same uczą się podstaw księgowości. Jednak taka oszczędność może być złudna. Przedsiębiorca nie mający doświadczenia w poruszaniu się w skomplikowanych przepisach podatkowych, może popełnić błąd w obliczeniach i ściągnąć na siebie karę z Urzędu Skarbowego. Dlatego też zakładając firmę, dobrze jest od razu skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy nie tylko wykonają za nas skomplikowane obowiązki, ale również doradzą, jak możemy poprawić zarządzanie naszymi finansami.

Działająca firma

Gdy firma się rozwija, niektórzy przedsiębiorcy zastanawiają się, czy nie zatrudnić profesjonalnych księgowych i nie stworzyć swojego działu finansowego. Oczywiście jest to wygodne rozwiązanie, gdyż wszystko jest „na miejscu”. Jednak stworzenie działu od podstaw, zatrudnienie ludzi, kupienie im sprzętu, prenumerat pism i wypłacanie pensji to dużo większe obciążenie dla firmy, niż opłacanie biura rachunkowego. Wliczając choroby pracowników, nadgodziny i szkolenia okazuje się, że outsourcing jest o wiele bardziej opłacalny.

Duże firmy

Powyższe argumenty dotyczą również wielkich firm. Dodatkowo firmy, które przeprowadzają ogromne ilości operacji finansowych, poddawane są równie ogromnej liczbie różnego rodzaju kontroli. Dlatego też zamiast zatrudniać zwykłe księgowe, wolą wesprzeć się pomocą wyspecjalizowanych biur rachunkowych, które wezmą odpowiedzialność finansową za ewentualne błędy w obliczeniach.

2019-12-02T14:39:13+01:00