• Księgowość w małej i średniej firmie – kwestia, której nie wolno bagatelizować

Polska rzeczywistość podatkowa jest zmienna, przez co staje się niezwykle brutalna dla małych i średnich przedsiębiorców, mających niewielkie doświadczenie w księgowości. Warto pamiętać również, że Urząd Skarbowy nie śpi, a niewiedza w zakresie prowadzenia księgowości może kosztować nas bardzo wiele. Niestety życie świeżo upieczonego przedsiębiorcy jest prawdziwą szkołą przetrwania, oprócz dbania o rozwój firmy, konieczne jest dobre orientowanie się w przepisach i biurokracji. Obowiązujących regulacji podatkowych musi przestrzegać zarówno prezes wielkiej międzynarodowej korporacji, jak i mini przedsiębiorca. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla początkujących przedsiębiorców, ale nie tylko, jest skorzystanie z usług nowoczesnych biur rachunkowych, które zatroszczą się między innymi o zaksięgowanie wszelkich faktur czy prawidłowe rozliczenie z Urzędem Skarbowym.

Outsourcing i jego zalety

Outsourcing charakteryzuje się tym, iż inna firma, bardziej wyspecjalizowana w konkretnej dziedzinie zajmuje się księgowością, archiwizowanie danych, szkoleniami czy też procesem rekrutacji. Outsourcing to przede wszystkim zmniejszenie wydatków we własnym przedsiębiorstwie. Możemy być pewni, że biuro rachunkowe poradzi sobie lepiej z corocznym rozliczeniem podatkowym, czy prowadzeniem ksiąg niż np. właściciel małej firmy. Oprócz tego zrobi to również znacznie szybciej i taniej niż w przypadku zatrudnienia księgowej na etat.  Pracownicy biur rachunkowych dysponują ponadto wyspecjalizowanymi narzędziami, np. oprogramowaniem i sprzętem, które okazują się w wielu przypadkach niezbędne.

Rozprawiamy się z mitami

Wokół outsourcingu księgowego narosło wiele mitów, z którymi warto się rozprawić. Nadal pokutuje przekonanie, że zlecenie księgowości na zewnątrz wiąże się z ryzykiem utraty danych. W rzeczywistości jest wprost przeciwnie. Firmy księgowe muszą zadbać o możliwość bezpiecznego przechowywania i archiwizacji danych. Znacznie częściej korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Firmy oddające księgowość na zewnątrz boją się także utraty kontroli nad częścią firmy. Tymczasem wdrożenie outsourcingu pozwala zachować pełną kontrolę nad wszelkimi danymi, a nierzadko dodatkowo ułatwia korzystanie z nich.

2019-12-02T14:28:18+01:00