• Cena usług księgowych. Od czego zależy?

Koszt usług księgowych uzależniony jest przede wszystkim od zakresu działalności, liczby przygotowanych dokumentów, jakie oferuje dane biuro oraz czasu, jaki przeznacza na wykonanie danego zlecenia. Wśród dodatkowych aspektów może znaleźć się lokalizacja biura księgowego, opinia wśród klientów, a także doświadczenie osób zatrudnionych w firmie. Jak sprawdzić, czy ceny danego biura księgowego są atrakcyjne?

Biuro księgowe – kryteria wyboru

Nie ma co ukrywać, że jednym z podstawowych kryteriów, jakim kierują się klienci podczas wyboru biura księgowego, jest cena świadczonych usług. Na rynku jest bardzo duża konkurencja, a każde biuro księgowe oferuje różne zakresy cenowe. Wiele z nich kusi potencjalnych klientów popularnym sloganem reklamowym, że ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Od czego jednak uzależnione są same ceny usług, jakie świadczą biura? Skąd klient ma wiedzieć, czy oferta, na którą trafia, jest atrakcyjna, czy może ceny są mocno zawyżone? Warto przeanalizować wszystkie czynniki krok po kroku.

Czynniki, które wpływają na cenę usług biura

Usługi związane z księgowością, bardzo często w wielu biurach są zbliżone do siebie. Jednak ceny potrafią być bardzo zróżnicowane i mogą być różne w zależności od firmy. Dla przykładu, jeżeli biuro księgowe znajduje się w niewielkiej miejscowości, ceny za te same usługi będą zdecydowanie niższe niż w biurze znajdującym się np. w samym centrum Warszawy. Wynika to z faktu, że z usług jednego i drugiego biura korzystają inni klienci.

Ceny usług biura księgowego w dużej mierze zależą także od konkretnego zlecenia. Na całkowity koszt składają się między innymi:

  • raporty i analizy,
  • rozliczenia,
  • deklaracje,
  • pisma urzędowe.

Przedsiębiorcy bardzo często deklarują możliwość wykonania części zadań po swojej stronie, dlatego czynności, jakie zlecają biurom w tym przypadku są stosunkowo niewielkie – zatem ich cena również jest niższa. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, w której całość obowiązków spada na biuro rachunkowe.

Podczas wyboru odpowiedniej placówki nie należy jednak sugerować się wyłącznie ceną. Warto pamiętać, że nie zawsze najtańsze biura rachunkowe świadczą usługi na wysokim poziomie. W niektórych przypadkach zdecydowanie lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że usługa zostanie wykonana w czasie i w zgodzie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami.

Należy pamiętać, że wybór odpowiedniego podmiotu do obsługi naszych finansów jest niezwykle ważny. Powinniśmy zatem wybierać tylko dobre księgowe, a przed wybraniem warto dokładnie sprawdzić biuro rachunkowe.

2019-12-02T14:24:35+01:00