Jednolity plik kontrolny – JPK

Z początkiem 2018 roku weszły w życie nowe zasady kontroli podatkowej! Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy zobowiązani są do przekazywania organom kontroli skarbowej szczegółowych danych podatkowych, które muszą zostać wygenerowane i wysłane w wersji elektronicznej w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Rozwiązanie to jest dużym ułatwieniem dla organów podatkowych. Sprawdzanie danych podatkowych przekazanych za pośrednictwem JPK przebiega w sposób zautomatyzowany i ujednolicony, co przyspiesza przeprowadzenie wszystkich czynności kontrolnych.

 

Terminy dla przedsiębiorców dotyczące plików JPK_VAT, obejmujących dane ewidencji sprzedaży i zakupy VAT:

Do przekazywania pozostałych danych zobowiązane są wyłącznie duże firmy, jednak tylko na żądanie organu, na przykład podczas kontroli skarbowej. Mikroprzedsiębiorstwa oraz małe i średnie firmy również będą zobowiązane przekazywać takie dane na żądanie począwszy od 1 lipca 2018 roku. Dla ułatwienia pracy Państwa przedsiębiorstwom, przygotowaliśmy objaśnione poszczególne skróty JPK:

Wszystkie wiodące programy księgowe ułatwiają generowanie takich plików, aby móc je następnie przekazać na rządowe serwery. Dla ASK-Finance Sp. z o.o. okres przejściowy pozwolił przystosować użytkowane rozwiązania informatyczne do generowania JPK. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych Klientów poszerzyliśmy tym samym oferowane usługi i wszystkie czynności w zakresie JPK wykonujemy za naszych Klientów.

 

 

Partnerzy: